نمونه دادخواست تقسیم ماترک

نمونه دادخواست تقسیم ماترک

برای توضیح نمونه دادخواست تقسیم ماترک، بر اساس ماده ۳۰۰ قانون باید گفت: امور حسبی در صورت تعدد ورثه هر یک از انها مستقلا می توانند از دادگاه اخرین محل اقامت متوفی درخواست تقسیم سهم خود را از سایر ورثه بخواهد.درخواست تقسیم ترکه باید به طرفیت تمام ورثه اقامه شود و درصورتی که بعضی از ورثه طرف درخواست قرار گیرند دادگاه قادر به رسیدگی نمی باشد و دعوای شما رد میگردد.
یکی از آثار و تبعات حقوقی فوت، ارث است. ارث، در معنای عام آن، یعنی، انتقال قهری ماترک متوفی، به وراث او و ارث در معنای خاص آن، یعنی، ماترک، اموال و دارایی، دیون و طلب هایی که از متوفی، باقی مانده و به کسانی که وارثان قانونی او هستند، به موجب ارث، تعلق می گیرد.

وراث متوفی می توانند، در مورد نحوه تقسیم ارث، با یکدیگر توافق نمایند و در صورت عدم توافق، هریک از وراث یا اشخاص ذی نفع، می توانند، با داشتن گواهی انحصار وراثت، دادخواست آن را تنظیم و از دفتر الکترونیک خدمات قضایی ارسال نمایند.وکلای عدالت جویان برتر بصورت تخصصی در این راستا همراه شما هستند.

نمونه دادخواست تقسیم ماترک:

خواسته:
الزام به تقسیم ماترک مرحوم …….. با تعیین قدرالسهم هر یک از وراث
۱_خانه ویلایی ……..
۲_اپارتمان واقع در …….
۳_خودرو تندر ال ۹۰ سفید مدل ۱۳۹۰ به پلاک انتظامی…..
۶_مطالبه کلیه خسارات دادرسی از جمله هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل و …

دلایل ومنضمات :
۱-گواهی انحصار وراثت شماره…….
۲- عندالاقتضا جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان …….
با سلام و عرض ادب
احتراماً اینجانبان به وکالت از خواهان، به استحضار می رساند:
موکله و خوانده های محترم همگی ورثه حین الفوت مرحوم …….می باشند که در تاریخ …… درگذشته است که گواهی انحصار وراثت شماره ……صادره از شعبه ۲ شورای حل اختلاف …. نیز موید این امر می باشد. با توجه به اینکه اخرین اقامتگاه متوفی در شهر….. بوده و نظر به عدم توافق وراث به تقسیم ترکه، تقاضای صدور حکم بر تقسیم ماترک فی مابین وراث به استناد مواد ۳۰۰ و ۳۱۷ قانون امور حسبی و در صورتیکه ماترک قابل تقسیم نباشد صدور دستور فروش و تقسیم ثمن حاصله فی مابین ورثه بر اساس حصه های قانونی مندرج در گواهینامه انحصار وراثت فوق الذکر به انضمام کلیه خسارات دادرسی مورد استدعا می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله نمونه دادخواست تقسیم ماترک، شرح دادیم، و سعی کردیم به شما به صورت کلی بگوییم که تقسیم ماترک چیست، اگر شما نیاز به یک وکیل ملکی در تهران دارید می توانید از گروه وکلای عدالت جویان برتر استفاده کنید.

Round Photo_Nov042023_165116

فرهاد شجاع

موسس مجموعه عدالت جویان برتر، وکیل پایه یک دادگستری، مدرس دانشگاه و سالها سابقه وکالت در زمینه کیفری ، حقوقی و ....

مقاله های برتر

نمونه دادخواست تقسیم ماترک

برای توضیح نمونه دادخواست تقسیم ماترک، بر اساس ماده ۳۰۰ قانون باید گفت: امور حسبی در صورت تعدد ورثه هر یک از انها مستقلا می

مشاهده
نمونه دادخواست استرداد جهیزیه

نمونه دادخواست استرداد جهیزیه  با اینکه مطابق قانون،تهیه وسایل خانه به زوج(مرد) می باشد ولی عرفا، زوجه(زن) معمولا در اوایل زندگی مشترک، مجموعه ای از

مشاهده
فسخ قرارداد ملکی | نقش وکیل ملکی در در فسخ قرارداد

 اشخاص عادی در قرارداد های مربوط به خرید و فروش ملک، ممکن است به نکات ریز مندرج در قرارداد توجه نکنند. یکی از این نکات

مشاهده

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

    10 درصد تخفیف مشاوره به مدت محدود